Systém chlazení trakčních baterií pro tramvaje Škoda 18T Eskisehir a 28T2 Konya

INFORMACE O PROJEKTU: Zákazník: Škoda Electric, a.s., Rok realizace: 2014 – 2018, Počet vozů:16 + 14, Místo provozu: Turecko, Eskisehir a Konya

více informací

Systém je určen pro tramvaj Škoda 18T Eskisehir a 28T Konya k chlazení trakčních baterií při jejich nabíjení i vybíjení. Chlazení baterií je prováděno odváděním tepla ze spodní plochy trakčních baterií. Zařízení je montováno do kontejneru dodaného zákazníkem a připojeno k chladicímu rozvodu a chladičům trakčních baterií.

Princip chlazení spočívá v odvádění ztrátového tepla vznikajícího v trakční baterii nemrznoucí chladicí kapalinou. Potřebná technologie pro udržování teploty a požadovaného množství chladicí kapaliny je vestavěna do jedné části kontejneru trakčních baterií. Výkonové napájení technologie chlazení je z trakčního napěťového meziobvodu 750V, řídicí napájecí napětí je z vozové sítě 24V.  Pro potřeby diagnostiky je systém vybavena rozhraním Ethernet, pro vazbu do řídicího systému linkou CAN.

K udržování teploty chladicí kapaliny trakčních baterií jsou využity dva způsoby, výběr použitého způsobu je závislý na venkovní teplotě. Při nízkých venkovních teplotách je chladicí kapalina chlazena přímo venkovním vzduchem v kombinovaném výměníku tepla. Regulace teploty chladicí kapaliny se provádí množstvím procházejícího venkovního vzduchu díky plynulé regulaci otáček ventilátorů. V ostatních případech je teplota chladicí kapaliny udržována regulací předávaného tepla ve výměníku chladivo R134a/chladicí kapalina. Regulace předávaného výkonu je regulována chodem kompresoru a činností kondenzátorových ventilátorů.

 

Vlastnosti

  • Řízení přes vozidlovou sítí CAN nebo Ethernet
  • Kompatibilní s nástrojem TST (Tunning and Service Tool)
  • Pokročilé možnosti diagnostiky, záznamník událostí a provozních dat
  • Systém regulace teploty chladicí kapaliny podle vnějších podmínek
  • Integrované frekvenční měniče
  • Napájení z trolejového vedení

 

Technické parametry

Jmenovitý chladící výkon

2,5 kW

Jmenovité silové napájecí napětí

750 V DC

Pracovní rozsah napájecího napětí

500 V – 1000 V DC

Jmenovité ovládací napětí

24V DC

Teplota nemrznoucí kapaliny

6°C ± 1°C

Chladivo v okruhu kompresoru

R134a

Hmotnost komponentů chladícího okruhu

190 kg

Komunikační rozhraní

CAN, Ethernet

 

Fotogalerie

POLL, s.r.o.

Výpadová 1676/4a
Praha 16
153 00

IČO: 62967754